Українська мова 4 клас
Тема: Узагальнення знань і вмінь з теми « Дієслово».
Мета: узагальнити й систематизувати набуті знання з
даної теми; розвивати
вміння аналізувати й
синтезувати мовні явища, розвивати системність
мислення; виховувати позитивні якості характеру на основі зразків
народної мудрості, розуміння
необхідності колективних зусиль для
досягнення певної мети.
Хід уроку
І. Повідомлення теми і завдань уроку.
1.Вибірковий диктант.
- Випишіть тільки дієслова.
Діяти, весна, погожий, існувати, історичні,
єднатися, Україна, місто, сумує,
втеча, лагодити, річка, оглянулася,
можливо, але, вибиратиме, мальовничі,
озвався.
-
Підкресліть першу букву в кожному записаному дієслові.
Прочитайте утворене слово.
-
Це і є тема нашого уроку.
Сьогодні ми повторимо правила й виконаємо вправи,
які допоможуть вам узагальнити й систематизувати знання з теми «Дієслово».
Ви вчитиметеся міркувати, використовувати свої
знання на практиці, колективно працювати, допомагати товаришам.
Тож розпочнемо нашу подорож у країну Дієслів.
ІІ. Блокове повторення основних правил теми, виконання відповідних вправ.
1.
Визначення дієслова.
-
Яка частина мови називається дієсловом?
-
Яким членом речення є дієслово?
-
У яких числах вживаються дієслова?
-
Прослухайте дієслівний словоряд, відгадайте, про яку
ситуацію йдеться, складіть і запишіть кілька речень, підкресліть присудки:
закінчилася, набридла, настала, чекали, прилетіли, зробили, прикріпили, поселилися, знищували, годували,оберігали, вчили літати, попрощалися, відлетіли, будемо чекати. ( Ситуація: люди дбають про перелітних птахів, виготовляють шпаківні…).
2. Часи дієслова.
- Які часи
має дієслово?
- Які дії
означають дієслова минулого часу?
- Які дії
означають дієслова теперішнього часу?
- Які дії означають дієслова майбутнього часу?
Утворення різних часових форм.
-
Запишіть три
колонки: минулий, теперішній, майбутній час. Придумайте 3 дієслова,
запишіть їх у різних часових формах. Скласти 2 речення.
Перевірка виконаного.
3.
Неозначена форма
дієслова.
Діалог «учень - учень».
Пригадайте, що вам відомо про неозначену форму
дієслова, і запитайте про це товариша.
-
На що вказує неозначена форма дієслова? ( Тільки на дію,
бо…)
-
На які питання відповідає неозначена форма дієслова?
- Що ще ви знаєте про неозначену форму дієслова?
Робота в групах. Гра « З’єднай частини цілого».
1 група.
Добре того вчити, ситому не бути.
З ремеслом дружити – в ліс не ходити.
На чужу роботу дивитися – хто хоче вчитися.
Вовка боятися – в житті
не тужити.
2 група.
Мало хотіти – не
вичерпати.
Майстра треба
у воду лізти.
Ложкою треба
попотіти.
Щоб рибу їсти – по роботі
впізнати.
-
Зачитайте складене прислів’я, вкажіть дієслова в
неозначеній формі.
Виберіть одне, яке, на вашу думку, найповніше
відображає тему працьовитості.
-
Чого вчать нас ці перлинки народної мудрості?
- Чому саме в прислів’ях так багато дієслів в неозначеній формі? ( Бо ця мудрість стосується не якоїсь певної особи чи групи людей, а кожного з нас.)
4. Дієслова, що означають завершену й незавершену дію.
Зміни
значення дієслова .Самостійна робота.
- За допомогою префіксів утворіть нові слова. ( Слова на дошці ).
Йти,
гортати, шити, котитися, бігти, тривожити, читати, мандрувати.
-
Чим відрізняються значення утворених дієслів від поданих?
( Вони означають завершену дію).
Фізкультпауза
5. Дієслова теперішнього й майбутнього часу ( категорія особи і числа).
-
Чим відрізняються словоформи йду, йдеш, йде, йдемо, йдете, йдуть ?
-
За якими особами й числами змінюються дієслова
теперішнього й майбутнього часу?
Робота в зошитах за варіантами.
І варіант - змінюйте дієслово навчатися за особами й числами в теперішньому часі.
ІІ варіант – змінюйте дієслово навчатися за особами й числами в майбутньому часі.
Робота в парах.
-
Перевірте, оцініть роботу товариша, мотивуйте оцінку.
6.
1) Гра « Допоможіть знайти букву».
На дошці
запис:
Є
чи Ї
кле…ш
чека..ш
-
Пропущені букви означають ненаголошені звуки. Яку букву
слід писати?
-
Чому ви зробили такий вибір, адже у вимові ці звуки дуже наближені?
- Які букви пишемо в ненаголошених особових закінченнях дієслів?
2) Робота з сигнальними картками.
Гріти, дзижчати, гуляти, дзюрчати, дарувати, дивитися, дбати, дружити, нарікати, непокоїти, сто..ш.
7.
Написання частки не з дієсловами.
-
Два учні аналізували кількість слів у реченні і
засперечалися: один стверджував, що слів 8, а інший, що слів – 6. Хто правий?
Не роби
іншому того, чого собі не бажаєш.
-
Якого правила не знав другий учень?
- Як пишеться частка не з дієсловами? Складіть речення на це правило й запишіть його. Зачитайте.
ІІІ. Підсумок уроку.
Усний
тест.
1.Слово, що означає дію предмета, називається:
а) іменником; б) дієсловом; в) прислівником; г) сполучником.
2. Дієслова майбутнього часу змінюються за:
а) родами й числами; б) особами й числами.
3.Частка не з дієсловами пишеться:
а) окремо; б) разом.
ІV. Домашнє завдання. ( диференційоване).
Високий рівень –виписати з «Літературного читання»
4 речення, підкреслити дієслова і виділити особові закінчення;
Достатній рівень –Вправа 322;
Середній рівень – Вправа 321
Тема: Закріплення знань про однорідні члени речення.
Мета: закріпити знання
учнів про однорідні члени речення, розділові знаки при однорідних членах
речення; розвивати вміння читати речення з однорідними членами з відповідною
інтонацією; виховувати любов до рідного слова.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.
Перевірка домашнього завдання. (Вправа 69. С. 37)
-
Прочитайте записані
речення, дотримуючись відповідної інтонації
-
Назвіть головні і
другорядні члени речення у 1 і 4 реченнях.
-
Яке правило
пригадали під час написання першого слова із 3-ого завдання до вправи?
-
Чим цікаве
написання 2-ого слова?(префікси роз-,
без- завжди пишуться з буквою «з».
2.
Пояснювальний диктант.
Вулицями міста їздять автобуси, тролейбуси, трамваї. Косар стомився і сів
під деревом перепочити. Олеся читає швидко, але невиразно. До чудової пісні
прислухалися і пташки, і дерева, і квіти. Я був не в лісі, а в полі. У лісі
було тихо й сумно. У гаях, садах і парках літають зграйки синиць.
-
Назвіть однорідні
члени речення.
-
Підкресліть
сполучники при однорідних членах речення.
-
Поясніть уживання
розділових знаків при однорідних членах речення.
3.
Каліграфічна хвилинка.
Оо Оо ок ом ов он
Океан – водний
простір між материками.
-
Доберіть
спільнокореневі слова до слова океан(океанський,
океанчний, океанчик).
-
Запишіть словосполучення.
Безмежний океан,
Тихий океан, океан почуттів, Індійський океан, океан сліз.
-
Підкресліть
словосполучення, вжиті у переносному значенні.
ІІІ. Повідомлення теми
та мети уроку.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Гра «Мікрофон».
- Які члени
речення називаються одорідними?
- Що
визнаєте про однорідні члени речення?
- Якими
сполучниками поєднуються однорідні члени речення?
2. Робота в парах. Списування із завданням. Вправа 70 .
Учні читають
текст та добирають до нього заголовок. Виписують речення з однорідними членами
та вправляються в їх інтонуванні.
Словникова робота.
-
Усно доберіть
синоніми до виділених слів.
Чарівний,
красивий, вродливий, славний, ладний, захопливий, неземний.
Безмежний,
безкраїй, нескінчений, бездонний, безмірний, неосяжний.
Фізкультхвилинка
3.Самостійна робота. Робота над вправою 71.
-
Ознайомлення з текстом листа.
- Відповіді
на запитання.
- Самостійна
робота: виписування речень з однорідними членами речення.
- Вправляння
в інтонуванні цих речень.
- Робота над
словом. Спільним у цих словах є префікс -.
За допомогою словника учні добирають інші слова з префіксом о-. Наприклад: ожити, опадати, опалення, оголосити,
озиратися,озброєння, одружитися.
4. Групова робота.
- З кожної
групи слів складіть і запишіть речення.
- Установіть
зв'язок слів в одному з речень за вибором.
Горах,
корови, випасаються, у, вівці, кози.
Гаї,
опустіли, поля, навкруги, ліси, долини.
Темні, і,
оповили, хмари, небо, насунули.
5.Самостійна робота.
І варіант Складіть і запишіть речення з однорідними
підметами.
Коропи,
окуні, карасі.
Вовки,
лисиці і зайці.
Книги,
газети і журнали.
Сонце,
повітря і вода.
ІІ варіант Складіть і запишіть речення з однорідними
присудками.
Пишемо,
читаємо і лічимо.
Прочитав, подумав
і відповів.
В'яне,
жовкне й обсипається.
Учиться і
працює.
6. Гра «Ти – мені, я – тобі».
Учитель
читає запитання на с. 39 підручника, а учні відповідають на них.
V. Підсумок уроку.
- Що
повторили на уроці?
- Чого
особисто ви навчилися під час вивчення теми?
VІ. Домашнє завдання. Високий рівень – скласти 3 речення з однорідними членами.
Достатній – виписати З "Літературного читання "3 речення з однорідними членами.
Середній – Вправа 73( за вибором перше або друге завдання до вправи).
4
клас Математика
Тема: Задачі на визначення часу за відстанню і
швидкістю. Дії з іменованими числами.
Мета: Ознайомити учнів зі способом визначення часу за
відомими швидкістю і відстанню; вдосконалювати вміння додавати і віднімати
іменовані числа; розвивати уважність; виховувати інтерес до предмета.
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Усні
обчислення
—
Обчисліть способом округлення.
36+19=55
326+39=365
36- 19=17 326-98=228
|
2. Математичний
диктант
—
Запишіть тільки відповіді.
•
Скільки днів у 8 тижнях? 10 тижнях?
•
У четвертому класі 9 відмінників. Це 1/3 усієї кількості учнів.
Скільки учнів у четвертому класі?
•
Літак летів на висоті 7000 м. Запишіть висоту в кілометрах.
•
Яку відстань проїде електропотяг за 2 години, якщо рухатиметься зі швидкістю
100 км/год?
•
3 якою швидкістю рухатиметься теплохід, якщо він за 2 години подолає 60 км?
Відповіді:
56; 70; 27; 7 км; 200 км; 30 км/год.
III.
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
—
Як знайти відстань, якщо відомі час і швидкість
— Як знайти швидкість за відомими часом і відстанню?
IV.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
1. «Мозковий штурм»
- Поясніть розв’язання задачі.
Рухомий об’єкт |
Швидкість |
Час |
Відстань |
Нулик |
7 см/ хв |
? |
28 см |
Сімка |
4 см/хв |
? |
28 см |
-
Яка тема уроку?
-
Чи потрібно вміти визначати час за відомими швидкістю і
часом?
Перегляд формули, запам’ятати і відтворити з пам’яті. (за
трикутником).
—
Сьогодні на уроці ми навчимося визначати час за відомими відстанню і швидкістю,
повторимо додавання і віднімання іменованих чисел.
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Первинне
закріплення
Задачі 51 (Ланцюжком)
(Лижник 26 : 13 = 2 (год)); потяг 240 : 60 = 4 (год); автомобіль 240 :
80 = 3 (год).
Завдання 512 (в парах з подальшою перевіркою)
|
Відстань |
Швидкість |
Час |
По асфальтованій дорозі |
210 км |
70 км/год |
|
По грунтовій дорозі |
90 км |
45 км/год |
1) 210 : 70 = 3 (год) — рухався автомобіль по
асфальтованій дорозі;
2) 90 : 45 = 2 (год) — рухався автомобіль по ґрунтовій
дорозі;
3) 3 + 2 = 5 (год).
210 : 70 + 90 : 45 = 5 (год)
Відповідь: автомобіль проїхав усю
відстань за 5 годин.
Завдання 514 (на дошці короткий запис)
— Прочитайте задачу. Повторіть умову, користуючись
таблицею.
Рухомий об’єкт |
Відстань |
Швидкість |
Час |
Човен |
1 км = 1000 м |
100 м/хв |
однаковий |
Плавець |
400 м |
? |
|
1)
1000 : 100 = 10 (хв) — час руху;
2)
400 : 10 = 40 (м/хв).
Відповідь:
швидкість, з якою рухався плавець, дорівнює 40 м/хв.
Приклади 516 (коло дошки )
Складання задач за таблицею (в таблиці дані середні
швидкості рухомих об’єктів).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
-
Яке завдання викликало у вас зацікавленість?
-
Як визначити час за відомими швидкістю і часом?
-
Що слід пам’ятати при додаванні іменованих чисел?
VIІ. ДОМАШНЄ
ЗАВДАННЯ
Завдання 518; 519 (с. 83). (на вибір).
Літературне читання
Тема:ГРИГІР ТЮТЮННИК. ЛАСОЧКА.
Мета: ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом Григора
Тютюнника, з його оповіданням «Ласочка»; вдосконалювати навички виразного і
свідомого читання, вміння швидко орієнтуватися у тексті, розвивати зорову
пам'ять, зв'язне мовлення; виховувати спостережливість, чуйність, любов до
тварин.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
IV.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
1. Робота над загадкою.
В лісі молодиця гуляє
На всі боки поглядає.
На ній шубка дорога
Вся горить, мов золота.
Хвіст пухнастий і м’який.
Що за звір такий? ( Лисиця).
- Так, це лисичка. Погляньте, яка вона красуня.
- За якими ознаками ви впізнали лисичку?
- Пригадайте, у яких творах ми зустрічалися з цим персонажем?
Якою поставала у цих творах лисичка?
Отже, сьогодні ми з вами повинні прочитати, проаналізувати пригоду, яка сталася з дідом Арсеном. Ми сьогодні зовсім інакше подивимося на цього персонажа. А допоможе нам побачити цю особливу лисичку український письменник Григір Тютюнник. (Портрет).
V.СПРИЙМАННЯ
Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь учнів.
Григір Тютюнник народився на Полтавщині у селянській родині. Письменник від раннього дитинства зазнав дуже багато випробувань. Під час
голодомору 33-го року помер його дідусь, а хлопчикові виповнилося тоді лише 1,
5 року, і він перестав ходити, говорити, сміятися.
Коли Григорію виповнилося 6 років, він залишився без
батька. Почав жити під опікою у сім’ї батькового брата. Потім почалася
Велика Вітчизняна війна, голод, поневіряння по чужих хатах. В автобіографії писав « Я їв тоді картопляну завязь,
жолуді,пробував конину.» В 11 років хлопчик пішки пішов додому з Донбасу на
Полтавщину, у своє село. Мандрував 2 тижні, довелося від голоду навіть просити
милостиню.
Учився хлопець у ремісничому училищі, голодував. Але там давали сяку – таку одежину і 700 г глевкого
хліба. Цей хліб допоміг їм із мамою
вижити в голод 1947 року. Потім тяжко захворів на
туберкульоз легенів.
Спочатку писав твори російською мовою, а після того,
як прочитав словник Грінченка, почав писати українською. Понад половина творів
Г. Тютюнника — для дітей. Це збірки оповідань
«Ласочка», «Лісова сторожка», «Степова казка».
2. Самостійне мовчазне читання учнями статті про Григора Тютюнника
— Де народився Григір Тютюнник?
— Яким він був у дитинстві?
— Для кого він писав твори?
— Як називаються його збірки для дітей?
3.
Опрацювання оповідання Григора Тютюнника «Ласочка»
1) Словникова робота.
Читання слів «луною» за вчителем
Рибалити
Куняв -
дрімав
облизнулося
ожеледь -
тонкий шар льоду на поверхні землі, на деревах
закортіло -
дуже захотілося
пасовисько -
вудити -
ловити рибу
припутень - лісовий голуб
дзяволить -
попискує
вухами пряде -
ворушить вухами
— Як ви розумієте їх значення?
— Прочитайте тлумачення слів у підручнику після
тексту.
— Які з цих слів ви почули вперше?
2) Читання тексту учителем до слів ….А
коли озирнувся, лисеняти вже не було.
(Далі читають 3учні )
3) Фізкультхвилинка.
4) Аналіз змісту
оповідання з елементами вибіркового читання.
— Прочитайте опис ранку.
— Які звуки сповіщали про його прихід?
— З ким зустрівся Арсен?
— Як ви вважаєте, чому лисеня з’явилося на
кручі?
— Прочитайте, яким уперше Арсен побачив
лисеня.
— Чому воно сподобалося рибалці?
— Як про це говориться у тексті?
— Прочитайте слова, що описують
зовнішність, рухи, звуки звірятка:
— Чи можна розцінювати дії лисеняти, як
його розмову з дідом?
— Хто цю розмову передав?
— Чому рибалка назвав лисеня Ласочкою?
— Від якого слова утворено це ім’я?
(Ласочка — від слова «ласувати», тобто Їсти щось смачненьке.)
— З чого видно, що Ласочка була розумною,
терплячою, спостережливою?
— Знайдіть і прочитайте, чого лисеня
навчилося в Арсена.
— Як Ласочка допомагала рибалити?
— Знайдіть і прочитайте опис зими.
— Як Арсен згадував Ласочку?
— Прочитайте, як Арсен збирався навесні на
риболовлю.
— Як він чекав зустрічі з Ласочкою?
— Кого він побачив на кручі?
— Які слова свідчать про те, що Арсен
зрадів цій зустрічі?
— Хто тепер допомагав йому рибалити?
5) Характеристика дійових
осіб.
(На картках). В парах.
Підібрати
прикметники, які найбільше характеризують Арсена і Ласочку.
Арсен
Ласочка
небагатослівн
(-ий, -а)
мудри
( -ий, -а)
хоробр(-ий,
-а)
розумн(-ий,
-а)
спостережлив(-ий,
-а)
ненабридлив(-ий,
-а)
привітн(-ий,
-а)
кмітлив(-ий,
-а)
здібн(-ий,
-а)
щедр(-ий,
-а)
небайдуж(-ий,
-а)
турботлив(-ий,
-а)
витриман(-ий,
-а)
терпелив(-ий,
-а)
відповідальн(-ий,
-а)
добр(-ий,
-а)
працьовит(-ий,
-а)
скромн(-ий,
-а)
9) Робота за ілюстрацією.
— Розгляньте ілюстрацію до цього твору.
— Кого художник зобразив на ілюстрації?
Які кольори він використав?
— Який настрій вони створюють? Як
передають характер кожного з героїв?
— Яким рядкам твору відповідає малюнок?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Який твір сьогодні читали?
-
То які ж стосунки
склалися між Арсеном і Ласочкою? (Дружні, товариські).
- Отже, Арсен і Ласочка
подружилися, більше того, стали співпрацювати, рибалити разом.
-А чи можна із запису
характеристики персонажів зробити висновок про те, які риси вдачі допомогли їм
налагодити дружні та товариські стосунки?
- А чи хочете ви, щоб ваші
стосунки з іншими теж були такими?
- То чого ж навчає нас автор, яка
головна думка оповідання? (Дружити і товаришувати зі звірами. У добрій справі
виявляти терпіння і наполегливість.
— Описуючи незвичайну дружбу людини і звіра, автор закликає: шануйте,
оберігайте, товаришуйте з «братами нашими меншими», і це стане окрасою вашого
життя. За ваше добро вам заплатять любов’ю і вірністю. Добро і любов повинні
йти із вами поруч протягом усього життя.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Поділити оповідання на логічно
закінчені частини. (с. 67-70). Придумати кінцівку до нього.
Немає коментарів:
Дописати коментар